Opóźnienie przedpremierowego zamówienia Steam Deck

Steam Deck w końcu doczekał się debiutu po kilku miesiącach oczekiwań, natomiast to nie znaczy, że ten gamingowy sprzęt wyprodukowany przez Valve, możesz kupić w każdym sklepie elektronicznym. Co prawda urządzenie trafiło do pewnej części użytkowników, którzy kupili je przedpremierowo, to nadal jest pewna grupa, która do dzisiaj czeka na swoje zamówienie.

Debiut Steam Decka odbył się 25 lutego 2022 roku. Już przed tym eventem pojawiało się dużo problemów, które do dzisiaj nie zostały rozwiązane. Pomimo tego, że niektórzy gracze otrzymali długo wyczekiwany sprzęt, to nie wszystkim sprzyjało szczęście. Wysyłka zamówienia została uzależniona od terminu, kiedy zostało ono złożone. Zupełnie inaczej jest w kasynach online, gdzie gry na pieniadze zawsze są dostępne natychmiast.

Jeżeli zamówiłeś Steam Decka do 16 lub 17 lipca 2021 roku, zamówienie zostało przeniesione do kolejnego okienka dostaw. Natomiast, gdy zamówiłeś do września 2021 roku, zakupiony sprzęt może być dostarczony nawet w 3 kwartale 2022 roku. Jest to ogromne opóźnienie, a najgorsze jest to, że nikt nie ma pewności, że otrzyma swojego Steam Decka, w określonym terminie.

Co to jest Steam Deck i jaką ma specyfikację?

Steam Deck to nic innego jak rewolucyjna konsola przenośna, która swoją budową jest bardzo podobna do konkurencyjnego sprzętu, mianowicie Nintendo Switch, która będzie pozwalać na grę dosłownie w każdym miejscu. Poniżej w tabeli znajdziesz całą specyfikację tego sprzętu:

 

Steam Deck

CPU

AMD Zen 2

Szybkość zegara procesora

2,4-3,5 GHz

Liczba rdzeni

4-rdzeniowy/8-wątkowy

GPU

AMD RDNA 2

Szybkość zegara GPU

1-1,6 GHz

Jednostki obliczeniowe GPU

8

RAM

16 GB LPDDR5 @ 550 MT/s 32-bitowy

Pamięć

64 GB eMMC / 256 GB NVMe SSD / 512 GB NVMe SSD

Rozdzielczość

1280 × 800

Wyświetlacz

7-calowy ekran dotykowy LCD

Częstotliwość odświeżania

60 Hz

Audio

Głośniki stereo, dwa mikrofony, gniazdo 3,5 mm, USB typu C/Bluetooth

Łączność

Bluetooth, Wi-Fi, USB typu C z obsługą DisplayPort 1,4

Bateria

40Wh

Rozmiar

11,7 × 4,6 × 1,8 cala (298 × 117 × 49 mm)

Waga

około 669 gramów

 

 

Jaka jest wydajność gry na Steam Decku?

Jeżeli chodzi o wydajność, to jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. W grach Horizon Zero Dawn, GTA V i Forza Horizon 5 uzyskaliśmy średnio 30-40 klatek na sekundę, z kolei w Good of War, nawet 51 FPS. Można obiektywnie stwierdzić, że zablokowanie klatek na sekundę na poziomie 40, zapewnia najlepsze połączenie wydajności i czasu pracy na baterii, ale niestety Valve usunęło tę opcję.

Zamiast tego można wybrać blokadę na 30 lub 60 FPS albo w ogóle wyłączyć jakikolwiek limit. Szczerze mówiąc, obniżenie do 30 FPS-ów wpływa delikatnie na jakość, ale jednocześnie wydłuża się czas pracy na baterii, więc jest to rozsądne posunięcie.

Które gry będą działać na Steam Decku?

Firma Valve przedstawiła ogromną listę gier, które mają działać na Steam Decku. Są to tytuły, których specyfikacja techniczna pozwala na osiągnięcie doskonałych wrażeń, z kolei są też takie, które zostały ocenione jako grywalne, natomiast wydajność sprzętu może okazać się niewystarczająca do zapewnienia pozytywnego doświadczenia. Natomiast każdą grę można dopasować, aby ją uruchomić.

Są też gry niewspierane takie jak Half-Life: Alyx oraz gry nieznane, których Valve jeszcze nie sprawdziło. Biorąc pod uwagę, jak dużo tytułów znajduje się na platformie Steam, większość z nich będzie niezweryfikowana. Natomiast wszystkie największe hity, są sprawdzane priorytetowego, więc już teraz możesz się dowiedzieć, czy będziesz mógł w nie zagrać na swoim sprzęcie.

Ponadto Steam Deck używa warstwy kompatybilności Proton, aby gry kompatybilne z Windows działały bezproblemowo na Steam Decku, napędzanym Linuksem. Wygląda na to, że w większości przypadków działa to znakomicie, ale pewne dziwactwa związane z oprogramowaniem antycheatowym sprawiły, że w niektórych przypadkach jest to nieco trudniejsze. Jedną z takich gier jest Fortnite, Epic stwierdził, że gra ta nie będzie kompatybilna z Steam Deckiem.

W przypadku niekompatybilnych gier zawsze można skorzystać z funkcji strumieniowego przesyłania gier. Dzięki GeForce Now od firmy Nvidia można grać w wiele tytułów ray-traced na Steam Decku. Działają one świetnie i oszczędzają cenny czas pracy baterii.

Czy warto zakupić Steam Deck?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak! To, co udaje się osiągnąć w tak niewielkiej obudowie, jest naprawdę imponujące. Wydajność w grach, interfejs, warstwa kompatybilności z Protonem, to wszystko sprawia, że gry PC stały się w pełni przenośne. Steam Deck to nadal produkt niszowy i można się zastanawiać czy gracze stacjonarni byliby w stanie porzucić swoje komputery stacjonarne. Natomiast jeśli chciałbyś grać w podróży, to z pewnością będzie to udany zakup.

Podsumowanie

Steam Deck to innowacja od Valve, która totalnie rewolucjonizuje branżę gier. Jak w przypadku każdej nowej technologii lub innowacji, każde opóźnienie jest problematyczne i psuje opinię jeszcze przed jej użyciem, natomiast możemy stwierdzić, że kilka miesięcy oczekiwania dłużej na Steam Decka, sprawia, że jeszcze bardziej staje się on wyczekiwany.

Kwestią sporną jest to, czy prawdziwi fani gier uznają, tę konsolę za sensowną alternatywę dotychczasowego sprzętu. Na komputerze można zagrać bez problemu nawet w 180 FPS-ach w najbardziej grywalne tytuły, co sprawia, że jest to doświadczenie niedostępne na innych urządzeniach. To od Ciebie i Twoich potrzeb zależy, jak wykorzystasz Steam Decka, natomiast już teraz możesz być pewien, że nie jest to pierwsza lepsza konsola, pozbawiona atutów, a wielka innowacja oferująca zabawę na zupełnie innym poziomie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.