Top-5 portfeli wirtualnych dostępnych w Polsce

Płatności mobilne i internetowe przeszły długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat, ale wszystko wskazuje na to, że branża ta nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. To dobra wiadomość dla inwestorów w tym szybko rozwijającym się sektorze fintech. Oraz naturalnie dla samych użytkowników e-portfeli.

Co to jest cyfrowy portfel i jak działa?

Mówiąc najprościej, większość z firm świadczących usługi e-portfelowe to nic innego jak pośrednicy w płatnościach pomiędzy konsumentami i firmami – niezależnie od tego, czy chodzi o płatności na rzecz krewnych, przyjaciół, sprzedawców detalicznych, kasyn internetowych czy mikroprzedsiębiorstw. Trajektoria wzrostu cyfrowych portfeli i płatności mobilnych jest bardzo wysoka. Badania przeprowadzone przez agencję konsultingową Toplin wskazują, że jeszcze w 2022 roku liczba posiadaczy alternatywnych e-portfeli w samych tylko Stanach osiągnie poziom 108,6 mln użytkowników, a do 2025 roku ich liczba osiągnie 125 mln. Wydatki osiągną ponad 306 miliardów dolarów w tym roku i przekroczą 508 miliardów dolarów do 2025 roku.

Poszczególne marki e-portfeli różnią się nieznacznie od siebie, ale nie są to różnice gigantyczne. U jednych operatorów możemy dokonywać zakupów online przy pomocy kodu PIN, u innych za pomocą adresu e-mail. Jednak wszyscy jak jeden mąż mają dziś świetne apki mobilne, oferują minimalne prowizje przy przewalutowaniach, wielu z nich emituje także własne plastikowe karty do płacenia w sklepach i wypłaty gotówki z bankomatu. W dużej mierze e-portfele na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od siebie i… od banków.

Najpopularniejsze e-portfele

Jeśli wierzyć badaniom, największym zaufaniem klientów cieszą się e-portfele Apple Pay, MuchBetter, Amazon Pay, PayPal i Google Pay. Spójrzmy na każdą z tych marek i zobaczmy, co mają one do zaoferowania użytkownikom z Polski.

  • Apple Pay – zaczynamy z grubej rury. Jeden z popularniejszych e-portfeli na świecie należy do giganta technologicznego z Doliny Krzemowej – Apple. Ten cyfrowy portfel akceptowany jest w większości sklepów online, również w Polsce za sprawą bramek płatniczych w rodzaju DotPay. Możliwość płacenia zbliżeniowo poprzez NFC, praca offline i brak dodatkowych opłat za korzystanie – to jedne z wielu zalet tego systemu płatniczego.

  • MuchBetter – stosunkowo nowy gracz na rynku, który wdarł się przebojem do świata fintech za sprawą intuicyjnej obsługi, świetnie skrojonej apki, niskim opłatom za przewalutowania i zewnętrzne przelewy. Ten system płatniczy szczególnie upodobały sobie kasyna online z ruletką czy automatami oraz bukmacherzy. Dzięki prostej rejestracji w systemie kasyno internetowe z płatnością MuchBetter oferuje szybkie wpłaty depozytów i wypłaty wygranych. Ponieważ apka MuchBetter powstała z myślą o graczach, nie mogło zabraknąć w niej funkcji, z których każdy fan pokera czy ruletki wcześniej czy później zrobi użytek. Serwis oferuje własne karty płatnicze.

  • Google Pay – łatwa konfiguracja, możliwość podpięcia wielu kart kredytowych/debetowych, wsparcie dla NFC, weryfikacja wieloetapowa albo biometryczna – to rozliczne zalety jednego z najpopularniejszych e-portfeli na rynku. Użytkownik może obsługiwać płatności Google Pay także z poziomu smart watcha. Nic dziwnego, że płatności mobilne stały się za sprawą tego systemu mega popularne – w 2021 roku Google Pay posiadało ponad 37% całego rynku! Google Pay jest darmowe dla użytkowników końcowych i banków, podczas gdy Apple Pay pobiera od banku niewielką opłatę transakcyjną za każdym razem, gdy dokonywana jest płatność. Wady Google Pay? Niestety bez telefonu w garści ani rusz – jest to system płatniczy stworzony wprost pod urządzenia mobilne.

  • PayPal – stary dobry PayPal! To tutaj zdobywał swoje pierwsze szlify Elon Musk. Czasami można odnieść wrażenie, że strona czy aplikacja tego serwisu nawiązuje do okresu sprzed dwóch dekad. Jednak choć konkurencja nie śpi, PayPal ma się dziś całkiem dobrze i dla wielu osób stał się wręcz synonimem płatności mobilnych/online. Na plus możemy zaliczyć prostą rejestrację i obsługę a także niesłabnącą popularność tej metody płatniczej.

Piąte miejsce ex-equo – Amazon Pay, Samsung Pay, Skrill, Revolut, Neteller, ecoPAYZ, Jeton, Wise i inne e-portfele. To dzięki nim transakcje online są dziś wygodniejsze niż kiedykolwiek!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.