ZAKSA wygrywa Ligę Mistrzów! Zenit i Trentino pokonane.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po zaciętym dwumeczu okazała się lepsza od Zenitu Kazań i awansowała do finału Siatkarskiej Ligi Mistrzów. Kędzierzynianie zgotowali kibicom prawdziwy horror w obu spotkaniach podobnie jak gry online. Pierwszy mecz w Rosji zawodnicy ZAKSY przegrywali 0:2 w setach, aby odwrócić losy spotkania i ostatecznie wygrać 3:2. Rewanżowe starcie w Polsce zapowiadało ogromne emocje i takich dostarczyli nam siatkarze obu drużyn. Pierwszego seta kędzierzynianie przegrali dość znacznie, natomiast na drugiego i trzeciego seta zespół wyszedł całkowicie odmieniony i pewnie doprowadził do stanu 2:1 w setach dla ZAKSY. Czwarty set to prawdziwy horror.

Gospodarze mieli w nim cztery okazję do zakończenia spotkania, lecz żadnej z nich nie wykorzystali i to siatkarze z Kazania cieszyli się z wyrównania. Trzeba przyznać, że zakłady na żywo w przypadku tego spotkania były bardzo rozchwiane. Piąty set to ponownie nieskończone piłki meczowe, przez które Zenit doprowadził do złotego seta, który ostatecznie rozstrzygnął o losach tej rywalizacji. Na szczęście dla Polskiej ekipy udało się skończyć pierwszą piłkę meczową, która doprowadziła zespół do finału Siatkarskiej Ligi Mistrzów, a w niej ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmie włoskie Trentino.

Dla polskiej drużyny jest to pierwszy finał w historii istnienia klubu. Wcześniej raz udało się sięgnąć po brązowe medale, a trzykrotnie ZAKSA musiała uznać wyższość rywali w starciu o najniższy stopień na podium. Ostatnim i jedynym polskim zespołem, który zwyciężył w europejskich pucharach, był Płomień Milowice, a miało to miejsce w 1978 roku, czyli przeszło 43 lata temu. Pięć lat wcześniej swoją szansę na wygraną mieli siatkarze z Rzeszowa, ale ulegli oni CSKA Moskwa. W dwudziestym pierwszym wieku dotrzeć do wielkiego finału udało się Skrze Bełchatów oraz Asseco Resovii. Siatkarze z województwa łódzkiego byli o krok od zwycięstwa nad Zenitem Kazań, ale zawodnicy z Rosji obronili piłki meczowe i to oni sięgnęli po puchar. Rzeszowianie polegli w finale również ekipie z Kazania, a w meczu półfinałowym eliminowali Skrę. Od 13 lat triumf w Siatkarskiej Lidze Mistrzów odnosiły tylko zespoły z Rosji i Włoch, więc przed Polską ekipą staję idealna szansa na przerwanie dominacji obu państw. Jeden mecz finałowy bez rewanżu odbędzie się 1 maja na włoskiej ziemi w Weronie. Będzie, więc to idealna okazja, aby zdobyć najważniejsze trofeum w klubowej siatkówce w kraju, który od lat przewodzi w tych rozgrywkach. Kędzierzynianie pokazali, że są w stanie walczyć jak równy z równym z największymi klubami w Europie, co potwierdzają starcia ćwierć i półfinałowe.