Zasady i strategie w backgammon

Kliknij tutaj, aby odebrać bonus w kasynie Sportingbet do 500 EURO

Wstęp

Backgammon, inaczej tryktrak, to rozgrywka na specjalnej planszy do gry między dwoma zawodnikami w kasynie. Jedna z najstarszych gier planszowych na świecie jest podstawową częścią dobrego kasyna online. Sławami backgammona są sam James Bond grający w tryktraka w trakcie filmów oraz Mike Svobodny – gracz wygrywający miliony grając w backgammon w kasynach internetowych.

Zasady gry

Gra jest stosunkowo popularna. Planszę do gry kojarzy z pewnością o wiele więcej osób, niż Ci którzy potrafią rozegrać partię backgammona. Każdy z graczy posiada 15 specjalnych pionów w kolorze białym lub czerwonym. Plansza do gry zawiera 24 pola w kształce podłużnych trójkątów. Cel gry jest prosty – usunięcie wszystkich pionów z planszy. Zasady nie należą do najprostszych, a sama gra uważana jest za strategiczną. Osoby liczące na losowe zwycięstwo w kasynie będą backgammonem bardzo zawiedzione.


Kliknij tutaj, aby odebrać bonus w kasynie Sportingbet do 500 EURO

Ustawienie pionów na planszy

Naukę gry warto rozpocząć od poznania sposobu ustawienia pionów na planszy do backgammona. Piony ustawiane są zawsze według odpowiedniego schematu, w sposób symetryczny:

  • piony białe : linia pierwsza – 2 piony, linia ósma – 3 piony, linią szósta i dwunasta – po 5 pionów

  • piony czerwone : linia pierwsza – 2 piony, linia ósma – 3 piony, linia szósta i dwunasta – po 5 pionów

 Cel gry

 Na planszy backgammona przyjmuje się specjalistyczne nazewnictwo, wedle którego zwycięzcą partii zostaje ten, kto jako pierwszy wyprowadzi piony na dwór. Przedstawia się ono tak:

Dom pionów czerwonych – linie od 1 do 6

Dom pionów czarnych – linie 19 do 24

Pozostałe miejsca na planszy – podwórze

Celem pośrednim jest wyprowadzenie pionów do domu, a ostatecznym wyjście pionami na podwórze.

Przebieg gry

Grę ma prawo zacząć zawodnik, który wylosował większą liczbę oczek na kościach podczas rzutu wstępnego. Piony białe poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a czerwone przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Ważne jest, aby do rzutu używać dwóch kostek. Pierwszym krokiem jest rzucenie jedną kością i ruszenie się o liczbę oczek znajdującą się na niej. Następnie rzucamy drugą kostką i ruszamy się o liczbę oczek z owej kostki. Możliwe jest rzucenie obiema kostkami naraz i wykonanie dwóch posunięć wedle liczby oczek znajdujących się na poszczególnych kostkach.

Uwaga! Przy wyrzuceniu dwóch identycznych oczek na obu kostkach, możemy poruszyć się podwójnie tj. wykonać aż 4 ruchy po jednym rzucie.

Prawidłowy ruch możemy wykonać na dwa sposoby: zajmując linię na której stoi dowolna liczba naszych pionów lub też na linię wolną. Zabronione jest wykonywanie posunięć na linię zajętą przez jakikolwiek pion przeciwnika.

Uwaga! Możliwy jest ruch specjalny, który pozwala na zbicie samotnego piona przeciwnika na jednej z linii. Zbicie piona oznacza konieczność przestawienia go na bandę znajdującą się na środku planszy. Uwolnienie piona z bandy następuje w momencie trafienia odpowiedniej liczby oczek na jednej z kostek (ewentualnie przy użyciu drugiej kostki i zsumowania oczek).

Zakończenie rozgrywki następuje w momencie wyprowadzenia piona na podwórko. Aby to uczynić należy postępować według następującej zasady: wyprowadzić piona można jedynie z linii, której numer odpowiada liczbie oczek wyrzuconej na jednej z kostek. W praktyce oznacza to możliwość wyprowadzenia piona na dwór z pierwszej i piątej linii, jeżeli na jednej kostce widnieje 5 oczek, a na drugiej 1 oczko.


Kliknij tutaj, aby odebrać bonus w kasynie Sportingbet do 500 EURO

W momencie wyprowadzenia wszystkich pionów na dwór następuje zakończenie rozgrywki.

Sposoby ustalania ostatecznego wyniku rozgrywki Backgammona

Zazwyczaj grę w Backgammona rozgrywa się do zdobycia przez jednego z graczy ustalonej liczby punktów. Naliczone są one wedle następujących zasad:

1 punkt – gracz otrzymuje za normalne wygranie partii z przeciwnikiem

2 punkty – otrzymuje gracz, który wyprowadził wszystkie piony do podwórka zanim przeciwnik wyprowadził chociażby jednego piona

3 punkty – otrzymuje gracz, który wyprowadził wszystkie piony do podwórka zanim przeciwnik wyprowadził chociażby jednego piona oraz co najmniej 1 pion przeciwnika znajduje się na bandzie lub w domu przeciwnika

Uwaga! W celu szybszego zakończenia rozgrywki i jednorazowego zdobycia większej ilości punktów, możliwe jest zastosowanie kostki dublującej. Kostka dublująca oznacza podwojenie stawki na daną rozgrywkę i jest stosowana przez zawodników, którzy są bardzo bliskie zwycięstwa w rozgrywce.

Gracz, który otrzymał propozycję podwojenia stawki ma dwa wyjścia:

  • grać o podwójną stawkę (przyjmując kostkę dublującą)

  • oddać partię ze stratą normalnej stawki (odrzucając kostkę dublującą)

Maksymalnie w trakcie jednej rozgrywki kostka dublująca może zostać użyta 6 razy. Zgodnie z zasadą Crawforda niemożliwe jest jednak jej użycie w momencie, gdy do końcowego zwycięstwa brakuje nam 1 punktu.

Strategie i wskazówki

Backgammon zaliczany jest do gier jak najbardziej strategicznych. Wyróżnia się 5 podstawowych strategii gry dla graczy początkujących i zaawansowanych.

Dodatkowa wskazówka i zasada obowiązująca ogólnie w backgammonie mówi, że w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie bicia piona rywali, zawsze należy zdecydować się na bicie!

Blokowanie

Banalnie prosta strategia jest najpopularniejszą spośród stosowanych w backgammonie. Polega na dążeniu do ustawienia na sześciu kolejnych liniach co najmniej dwóch pionów. Dzięki temu uniemożliwimy przeciwnikowi jakikolwiek ruch do przodu.

Gra na back

Jest to pierwsza spośród strategii, którą stosujemy przy niesprzyjających okolicznościach rozgrywki. W żadnym wypadku nie powinno się stosować jej na samym początku rozgrywki. Stosujemy ją w momencie zamknięcia nas w bazie przeciwnika.

W grze na back polujemy na jedną z linii w ćwiartce domowej przeciwnika. Pozwoli to zbicie jego pionów jedynie w momencie, gdy przeciwnik poniesie jak największą stratę (w backgammonie nie ma obowiązku bicia).

Równomierne rozstawienie

Strategia najskuteczniejsza na początku rozgrywki. Zmierza się w niej do równomiernego rozstawienia swoich pionów na planszy i unikania ustawienia sześciu pionów na jednej linii. Korzyścią jest umożliwienie sobie ruchu w praktycznie każdej sytuacji. Powszechnie stosowana przez graczy początkujących.

Pozostawianie wolnych pionów

Strategia bardzo ryzykowna. Może ona przynieść w równie szybkim tempie zwycięstwo, jak i porażkę. Stosuje się ją przede wszystkim na początku rozgrywki lub w sytuacji, gdy przegrywamy rozgrywkę.

Pozostawianie wolnych pionów w backgammonie polega na nie chronieniu samotnych pionów na linii, które teoretycznie mogą zostać zbite przez przeciwnika. Maksymalnie powinniśmy utrzymywać 4 piony niechronione, ale tylko wtedy, gdy baza domowa przeciwnika nie jest zablokowana.

Blitz

Strategia dla najbardziej zaawansowanych graczy, którzy nie raz mieli do czynienia z backgammonem. Staramy się w niej dokonać blokady, gdy jeden z pionów przeciwnika znajduje się na bandzie.

Optymalny scenariusz Blitza przewiduje, że przeciwnik stawiając jednego piona na naszą linię bardzo wiele traci. Konsekwencją jest pojawienie się drugiego piona przeciwnika na bandzie, a połowa naszej bazy domowej zostaje zablokowana. Wariant jest najkorzystniejszy w przypadku wyrzucenia na kostce dwóch piątek, co umożliwia ruch podwójny z linii szóstej na pierwszą i z ósmej na trzecią.

Aby spróbować swoich sił w grze backgammon, kliknij tutaj i otwórz za darmo konto w kasynie online i odbierz bonus dla nowych graczy!

Jeżeli lubisz grać w back gammon, to koniecznie musisz zagrać w poker na witrynie internetowej bwin’ a, tam gdzie Bukmacherzy lubią znaleźć najlepsze statystyki i prognozy wszystkich sportowych wydarzeń.

Kliknij tutaj, aby odebrać bonus w kasynie Sportingbet do 500 EURO

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.